10 najlepších názvov slovenských obcí: Nechýbajú Haluzice, Naháč ani Krvavé Šenky

pixabay.com

#Slováci sa za svoj humor nikdy nehanbili, je to niečo, čo máme asi vrodené. Niektoré názvy našich obcí sú totiž poriadne smiešne. Čím sa samozrejme nechceme dotknúť ich obyvateľov, práve naopak. Na vtipný názov, ktorý dokáže upozorniť na maličkú obec a ukázať ju celej krajine by mali byť obyvatelia patrične hrdí! Vybrali sme pre vás teda 10 najlepších názvov slovenských obcí. Bez poradia, všetky sú u nás číslo jeden.

Panické Dravce

Ťažko povedať, čím sa ľudia inšpirovali, keď ľudia túto obec niekoľko kilometrov od Lučenca pomenovali. Z histórie Panických dravcov vychádza, že prvým názvom bol v 13. storočí Draus, od 18. storočia boli známe ako Dravcze a začiatkom 20. storočia ako Pani Darovce. Pravdepodobne z toho sa vyvinuli Panické Dravce, ktoré nám prinášajú toľko zvláštnych asociácií.

Krvavé Šenky

Naopak, Krvavé Šenky nechávajú predstavivosti pomerne málo slobody. Sú súčasťou Lehoty, neďaleko Nitry. Krvavé Šenky sa podľa legendy naozaj nazývajú po krvavej dráme, ktorá sa odohrala v krčme – šenku, kde chceli ľudia z Dobrej Vody prenocovať. Tiež v danom šenku údajne kedysi našli tri mŕtve dievčenské telá vo vápne. Nič pozitívne.

Koš

Koš sa nachádza v okrese Prievidza a zmienka o tom, prečo má takýto „odpadový“ názov a navyše bez slovenského vokáňu, sa nikde nenachádza. Každopádne, ide o obec, ktorej bohatá história siaha až do 14. storočia.

Černochov

Obec Černochov leží na juhovýchode Slovenska v Tokajskej vínnej oblasti. Nemyslíme si, že by ktokoľvek z obyvateľov maličkej obce v roku 1298, keď sa nazývala Chenohou, videl obyvateľa tmavej pleti, no od 1927 je natrvalo oficiálnym názvom. Dovtedy boli názvami napríklad Černahov alebo Cžernahow.

mapa.sk

Smilno

Slovník slovenského jazyka hovorí, že smilstvo je „nezriadené pohlavné obcovanie s druhým pohlavím.“ Obec Smilno leží kúsok od Bardejova a Svidníka a vznikla už v 13. storočí. Súčasný nepríliš lichotivý názov má už od 18. storočia.

Haluzice

Áno, existovali aj časy, keď sa slovo haluz spájalo čisto iba so stromami, Haluzice sa tak stali haluznými len pomerne nedávno. V Haluziciach žije len okolo 70 ľudí, nachádza sa tu však významná pamiatka, zrúcanina kostolu z 13. storočia.

smilno.sk

Naháč

V Naháči, kúsok od Trnavy, nájdete napríklad pamätný dom národného buditeľa Juraja Fándlyho. Inak vás však asi viac zaujíma pôvod názvu, ten sa však netýka nahoty, ale je odvodený od jesienky, kvetu, ktorému sa neoficiálne hovorí naháč.

Pleš

Existuje aj obec Plešivec, ktorá sa nachádza blízko Rožňavy, no dnes u nás vyhrá obec Pleš. Leží neďaleko Fiľakova na južnom Slovensku. navyše, ide pravdepodobne o najzaujímavejšiu časť slovenskej mapy, ako môžete vidieť na obrázku. Pleš – Podvrch – Telka – Mučín!

mapa.sk

Mučín/Telka

Dvojitý zásah! Hneď vedľa Pleši je zmieňovaný Mučín a tiež jeho časť Telka. Odkiaľ pochádza názov Telka nevieme, dobový kronikár obce Mučín zaznamenal: „Čo sa týka mena obce, spomína sa tá skutočnosť, že v XV. storočí tu mučili na veľkom drevenom kolese ľudí a z toho dostala obec meno Mučín“. To hovorí za všetko.

 

Odporúčame