Karibský rum, nápoj každého správneho piráta!

flickr.com/photos/coloradodistillersfestival/

flickr.com/photos/coloradodistillersfestival/

#Nedávno sme sa pozreli bližšie na Tuzemák, ktorý toho s poriadnym rumom nemá veľa spoločného, no aj napriek tomu je v našich končinách stále obľúbený. Dnes nadišiel čas na to, aby sme sa dozvedeli konečne niečo aj o nápoji každého poriadneho kapitána či piráta. S veľkou chuťou ho popíja aj Jack Sparrow. Chcete vedieť prečo mu karibský rum tak chutí? Čítajte ďalej.

Karibský rum a jeho história

Počiatky nápoja podobného rumu môžeme hľadať už v starovekej Číne a Indii. Rum, ktorý poznáme dnes objavili černošskí otroci v 17. storočí. Netrvalo im dlho, aby zistili, že melasu, vedľajší produkt pri výrobe cukru z cukrovej trstiny je možné prekvasiť na alkohol. A tak vznikla v roku 1663 prvá paliareň na ostrove Barbados. Odvtedy sa výrobný proces zdokonaľoval a karibské ostrovy sa veľmi rýchlo vďaka tomuto nápoju preslávili po celom svete. Koncom 17. storočia začali vznikať výrobne na rum aj na iných miestach, napríklad v Staten Islande v New Yorku.

Výroba

Ako sme už spomenuli, vyššie obľúbený nápoj kapitána Jacka  je destilátom melasy z cukrovej trstiny. Prvotným produktom je číra tekutina. Podobne ako je to u whisky, aj rum svoje zafarbenie a špecifickú chuť získava zrením v drevených (často dubových) sudoch. Krásny zlatistý nádych rum získava niekedy aj vďaka karamelu, ktorý sa používa na jeho dochutenie. Do fľaše sa väčšinou dostane viac druhov rumu, ktoré sa miešajú podľa požadovanej chuti. Podľa farby môžeme rum deliť na:

Biely rum (38% alkoholu):
najpopulárnejší, použitie hlavne v miešaných drinkoch. Neuvádza sa u neho vek, pretože bežne má viac ako 4 roky. Ak je v sudoch dlhšiu dobu, prefiltruje sa cez uhlíkové filtre, čo mu dodá prvotriednu čistotu. Známe biele rumy: Bacardi, Saint James, Flor de cana 4YO white.rum

Zlatý rum (40% alkoholu): je silnejší, má výraznejšiu chuť ako biely, používa sa rovnako v miešaných drinkoch. Jeho zafarbenie spôsobujú dubové sudy, v ktorých spravidla zreje 5 rokov. Ak nájdete na etikete nápisy ako: Carta Oro, Gold Label, alebo Amber Label máte istotu, že v ruke držíte zlatý rum. Skúste napríklad Bacardi gold, El dorado gold, či Flor de Cana 5YO.

Tmavý rum:
dozrieva najmenej 7 rokov v silne vypálených sudoch. Toto je ten pravý námornícky rum. Na etikete hľadajte: carta negra, black label, alebo dark rum. Má výraznú vôňu melasy a sirupovú chuť.

Korenený rum: vyrába sa zo zlatých,
 alebo bielych neodležaných rumov. Pridáva sa do nich korenie a karamel, čím získava špecifickú chuť a farbu. Cítiť v nich môžete vanilku, klinčeky, zázvor, alebo škoricu. Vhodný je na popíjanie s kockou ľadu, alebo do miešaných drinkov.

canadianbartenders.com
canadianbartenders.com

Okrem farby môžeme rum deliť aj podľa toho odkiaľ pochádza. V krajinách, kde sa hovorí po španielsky má hladkú chuť. Z anglofónnych krajín pochádza rum s plnou chuťou a horkým nádychom.  Ak by ste mali chuť na rum z frankofónneho prostredia, narazíte na drahšiu variantu s originálnou chuťou cukrovej trstiny. To je spôsobené odlišnou technológiou výroby v porovnaní s karibským rumom. Tento typ rumu sa vyrába priamo zo šťavy cukrovej trstiny. Okrem Karibského rumu, kde má svoje rodisko, určite stojí za pokus ochutnať aj ten jamajský alebo kubánsky.

Kuba je rodiskom značiek ako Bacardi, alebo Matusalem. Pravidelným konzumentom rumu na tomto ostrove bol aj Ernest Hemingway, ktorý obľuboval dvojité daiquiri. Jamajský rum je veľmi aromatický, tmavý a ťažký. Spôsobené to je kvasnicami s pomalšou fermentáciou. Typický jamajský rum je Captain Morgan, ktorý sa začal vyrábať v roku 1944. Pomenovaný je po anglickom pirátovi s menom Henry Morgan. Dnes sa už vyrába na ostrove Puerto Rico, aj keď v každej z fliaš nájdete kombináciu rumov z viacerých ostrovov. V Dominikánskej republike je rum ľahký, s jemnou chuťou. Podľa zákona musí zrieť minimálne jeden rok. Okrem rumu je tento ostrov známy aj vďaka výborným tabakom a cigarám.

Drinky s rumom

pixabay.com
pixabay.com

Výber konkrétnej fľaše rumu necháme na vás. Poradíme vám ale, aké drinky si môžete s rumom jednoducho namiešať.

Mojito: Vo vysokom pohári zmiešajte: 2 čajové lyžičky hnedého cukru, lístky mäty (nešetrite nimi), jednu limetku rozkrájanú na menšie kúsky. Prísady rozdrvte paličkou, nasypte ľad, pridajte 4 cl bieleho rumu a dolejte sódou. Dozdobte lístkom mäty posypaným práškovým cukrom

Cuba Libre: Vo vysokom pohári prelejte kocky ľadu 5 cl bieleho rumu, pridajte 1cl limetkovej šťavy a doplňte kolou.

Piňa Colada – oficiálny drink Puerto Rica: Do mixéra nasypte drvený ľad a pridajte 6 cl bieleho rumu, 2 cl kokosového sirupu, 4 cl smotany a 10 cl ananásového džúsu. Jemne premiešajte a nalejte do vysokého pohára. Ozdobte plátkom ananásu.

Daiquiri: V šejkri dobre zamiešajte kocky ľadu s jedným dielom bieleho rumu, šťavou z polovice limetky a polovicu čajovej lyžičky cukru. Preceďte do koktejlového pohára a dozdobte limetkou.

Hurricane: V šejkri s ľadom zmiešajte: 1 diel bieleho rumu, 1 diel tmavého rumu, 2 diely džúsu z maracuje a pridajte trochu pomarančového džúsu, alebo limetkovej šťavy. Dobre pretrepte a nalejte do vysokého pohára. Ozdobte čerešničkou a plátkom pomaranča.

Odporúčame