RETRO Kartičky, pogy aj videopožičovne: Týchto 10 vecí si pamätajú len deti 90. rokov

pixabay.com

#Nemali sme internet, po škole sme chodili von, ťažko sme sa dostávali k novým veciam a o napodobneniny moderných hračiek sme rodičov prosili na trhoch. A stálo to za to. Vybrali sme pre vás desať vecí, na ktoré si zaručene pamätajú deti 90. rokov.

Máte nejaké ďalšie tipy? Pokojne sa o ne podeľte v komentároch!

Kazety

CD boli drahé a nedostupné, no prázdnu 90-minútovú kazetu si mohol dovoliť každý. A potom sme čakali dlhé hodiny pri rádiu, aby sme mohli v pravom momente začať nahrávať svoj obľúbený song. Takýto mixtape dal teda omnoho viac práce, ako iba zostaviť playlist na Spotify v dnešnej dobe.

https://www.instagram.com/p/BQmJSSgg23x/?tagged=cassette

Tetris

Mobily sme ešte nemali. GameBoy bol drahý a tak bolo ideálnou mobilnou hrou Tetris. Dal sa kúpiť na každom trhu, väčšinou sa na ňom písalo, že obsahuje 99 hier, no v skutočnosti šlo iba o varianty klasického tetrisu, prípadne formúl. Tak či tak, bol to úplne geniálny vynález.

https://www.instagram.com/p/BKW0Y4gBk3M/?tagged=tetrislcd

Dostihy a sázky

Monopoly sme síce mali, no zďaleka neboli tak vzrušujúce, ako legendárne Dostihy a sázky, špeciálne počas dlhých letných večerov niekde na chate. Táto stolová hra ukázala generácii detí, ako môžu hodiny a hodiny stráviť bez pauzy pri jednej hre. To je dnes už asi nemysliteľné.

Hokejové kartičky

Bez internetu sme NHL sledovali maximálne tak v týždenných súhrnoch alebo športových novinách v televízii, preto sme si obľúbených hráčov vyberali podľa ich póz, tvárí a štatistík z hokejových kariet.

Teletext

Pred internetom bol studňou informácii teletext. Mali ho všetky lepšie televízie a okrem programu tu boli skryté aj správy, chat a celé to malo geniálnu grafiku. A fakt dlho sa to načítavalo.

https://www.instagram.com/p/BPYWffxBS8r/?tagged=teletext

Videopožičovne

Filmy sa nesťahovali ani nestreamovali, kazety boli strašne drahé a tak sme si ich na sídlisku požičiavali z podobných miest. Pre každé dieťa zo sídliska to bola zároveň možnosť pozerať sa na filmové plagáty, tiež to pre nás znamenalo veľa…

Farebné pružiny

Táto hračka bola dôkazom, ako málo nám stačilo ku šťastiu v 90. rokoch. Pružina vedela chodiť sama po schodoch a dalo sa s ňou hrať na dvoch dlaniach. To je všetko. Jednoducho paráda.

Tamagoči

Tamagoči bol niečo medzi hračkou, počítačovou hrou a reality šou. Toto miniaturné stvorenie pípalo, keď od nás niečo potrebovalo. Pamätám si, ako to vedelo vytáčať učiteľky do nepríčetnosti. Originály umierali, my sme však preferovali tie fejkové z trhu – boli lacnejšie a všetko sa dalo resetovať…

Sega a iné konzoly

Keď už sme pri veciach z trhu, rôzne napodobneniny Segy a iných hracích konzol tu boli žiadaným artikulom. Pripojili sa k telke, ovládačov ste zničili desiatky za rok a keď ste si kupovali hry, nikdy ste naozaj nevedeli, či na kazete bude skutočne tá, ktorá bola na obrázku.

Pogy

Ďalší fenomén 90. rokov, niekde na pomedzí zbierania a hrania spoločenských hier. Pogy boli super, kupovali sa v malých baleniach, vymieňali sa, existovali originály aj napodobneniny a rôzne druhy parádnych kinov alias vyrážatiek. Tými sa vyhadzovali stĺpiky pogov do vzduchu.

https://www.instagram.com/p/BLDY2wpgPHL/?tagged=poggame

 

 

Odporúčame