Liek aj tekutina nabitá poriadnymi voltami: Slivovica je pokladom nášho regiónu

Dobre vychladená slivka

#Poznáte tu scénu, keď Bohuš v K*rvahošigutentag vojde do obchodu, ktorý mu údajne patrí, vypýta si slivovicu, neskôr prelezie cez pult, berie si ju sám a jeho následná alkoholická anabáza výrazne ovplyvní ďalší dej? Aj to je Morava, časť Česka, kde slivovicu milujú a je ich „národným“ nápojom. No nedajú na ňu dopustiť ani na Slovensku alebo aj v Rumunsku, Poľsku či Srbsku. Fantastická ovocná chuť i vôňa a tiež poriadne volty ťahajú ľudí k slivovici už stáročia. Pozrime sa teda, ako sa tento nápoj vyrába a prečo je tak špecifický.

Základ je ovocie

Bez dobrého ovocia sa nepohneme. Je jasné, že slivovica sa vyrába zo zrelých sliviek. Tie sa zbierajú v čase, keď už sú pekne sladké, odkladajú sa do kvasnej nádoby a bez prístupu kyslíka kvasia. Vtedy ich ovocný cukor začne fermentovať, buď samovoľne alebo pridávaním kvasiniek, a vzniká alkohol. Tento proces trvá zvyčajne medzi 6 a 8 týždňami, záleží od teploty a tiež obsahu cukru, ktorý sa pravidelne meria. Takto pripravené slivky sa následne vypália. Mimochodom, ak zostanú v slivkách kôstky, slivovica sa môže označovať ako silver, a má jemnú mandľovú príchuť.

Ako všetky dobre destiláty, aj kvalitná slivovica by sa mala destilovať minimálne dvakrát, aby vznikla priesvitná tekutina s omamnou ovocnou chuťou. Pri destilovaní sa oddeľuje alkohol od iných látok, keďže majú rozličný bod varu. Kým prvý destilát je ešte kalný, takzvaný luter, ďalšie destilovania koncentrujú alkohol a odstraňujú nežiadúce látky.

plum-1690579_1280
pixabay.com

Slivku nepite hneď!

Jedna vec je kvalitné ovocie a dobre zvládnutá fermentácia s destiláciou, no ďalšou je trpezlivosť. Čerstvo vypálená „slivka“ je príliš ostrá, preto sa necháva dozrieť v antikorových alebo dubových sudoch, z ktorých pochádza tá najlepšia pálenka. Ďalšia vec je, že koncentrovaná slivovica môže mať až 75%, takže nie je úplne vhodná na konzumáciu. Preto sa na záver ešte riedi destilovanou vodou, aby obsah alkoholu klesol na úroveň medzi 40 a 55%.

Prečo je Bošácka špeciálna a prečo je slivka kosher?

Bošácka slivovica musí spĺňať ešte prísnejšie kritéria, čo sa týka čírosti, chuti a spracovania, preto je od roku 2008 tradičným slovenským destilátom so špecifickým zemepisným označením uznaným Európskou úniou. Slivky musia pochádzať práve z tejto kotliny a „frndžalica“ musí byť spracovaná tradičným spôsobom s tradičnou technológiou. Bošácka kotlina sa nachádza na západnom Slovensku, v okolí obce Trenčianske Bohuslavice. Ak neviete, kde to je, túto obec poznajú prevažne návštevníci festivalov, keďže sa tu už roky koná hudobný festival Žákovic Open. Okrem iného sa v kotline lemovanej Bielymi Karpatami nachádzajú ešte obce Haluzice, Bošáca alebo Zemianske Podhradie.

Ak na fľaške objavíte nápis kosher, znamená to, že táto slivovica si tiež prešla rôznymi tvrdými kritériami a musí spĺňať všetky požiadavky spoločnosti Ortodox Union, ktorá garantuje konzumentom prítomnosť svojho zástupcu pri každom z výrobných krokov. Je tak vhodná na konzumáciu aj počas židovského sviatku pesach.

Čím brzdiť, s čím miešať?

Čo je to za otázku? Samozrejme, že s ničím. Je jasné, že ak si dáte tri poldecáky a zapijete to pivom, zajtrajší deň nebude práve vydarený. Preto je slivovicu najlepšie zapíjať čistou vodou. Alebo v úplne najlepšom prípade, ak je slivka kvalitná, by ste túto potrebu nemali vôbec cítiť. Dobrá slivovica by vás totiž nemala striasať, nemalo by vás páliť v hrdle ani vám podráždiť žalúdok. Rovnako tiež slivovica nie je vodkou, aby dobre vyznela v miešaných nápojoch.

Slivka ako medicína

To, že slivovica v zime zahreje aj mŕtveho je každému jasné. No ak sa náhodou cítite chorý, skúste prevariť poldecák slivky, zmiešať ho s medom a pridať citrónovú šťavu. Aj keď sme vyššie písali, že slivovica sa nemieša, pre zdravotné účely vám bude odpustené.

Odporúčame