Plagiátorstvo medzi celebritami: Neuveríte, kto všetko sa zviezol na práci iných

pixabay.com

pixabay.com

#Plagiátorstvo je slovo, o ktorom počuť takmer každý deň. Či už z médií, od „poškodených“ autorov piesní alebo scenárov až k bežnému školskému dňu, na vysokej škole keď sú študenti vystrihaní pred neoprávnenými citátmi v školských prácach. Je často fascinujúce, koľko problémov dokáže v takom prípade vyriešiť taká drobnosť ako úvodzovky, prípadne kurzíva a uvedený autor. Človek sa tak môže skryť za prácu tých najznámejších ľudí, no pokiaľ tak neurobí, zaváňa to prúserom. Problémy s plagiátorstvom mali aj mnohé známe osobnosti, ktoré zarobili veľké peniaze na práci iných. A niektoré mená vás určite prekvapia.

Justin Bieber

U spevákov je plagiátorstvo veľmi časté. U tohto idolu násťročných z Kanady nás to asi ani až tak veľmi neprekvapí. Spolu so spevákom Usherom nahral, ešte keď bol veľmi mladý, pieseň „Somebody to Love“. Dvojica hudobníkov Devin „the Dude“ Copeland a Mareio Overton oboch spevákov obvinila z kopírovania ich vlastnej piesne rovnakého názvu. Súdili sa o 10 miliónov dolárov, čo je slušný dôvod, prečo spor vyhrať. Každopádne, to sa nepáči Usherovi ani Bieberovi a tak k výroku súdu ešte nedošlo. No nemusíte byť sudcami, aby ste sa dokázali na niekoho stranu prikloniť.

Johnny Cash

Jeden z najznámejších spevákov všetkých čias, autor hitov „Walk the Line“ alebo „Ring of Fire“ a chronický milovník žien, alkoholu a drog Johnny Cash nahral v roku 1955 pieseň „Folsom Prison Blues,“ ktorá sa až nápadne podobá na o dva roky staršiu pieseň Gordona Jenkinsa nazvanú „Crescent City Blues“. Cash si z piesne dokonca požičal aj zopár slov. Prípad skončil samozrejme na súde a Johnny musel zaplatiť pokutu vo výške 75 000 dolárov. Keď to prerátame na dnešné ceny, Johnny prišiel o takmer 700 tisíc dolárov.

J. K. Rowlingová

Aby sme neostali iba pri hudbe, spisovatelia tiež často pri preberaní nápadov iných kráčajú po tenkom ľade. Tento prípad patrí k asi najznámejším v súčasnej literatúre. Autorka kníh o Harrym Potterovi – J.K. Rowlingová – sa stala hviezdou v podstate cez noc. Rozprávková story o tom, ako bez peňazí písala v kaviarni čarodejnícke príbehy a knihu odmietli viaceré knižné nakladateľstvá obletel svet. Až v tom poslednom jej dielo prijali a urobili veľmi dobre. Peniaze sa začali len tak sypať. Spisovateľ Adrian Jacobs neskoršie Rowlingovú obvinil z toho, že sa pri písaní štvrtého dielu série o čarodejníkoch inšpirovala jeho knihou „The Adventures of the Willy the Wizard“. Rowlingová však žalobu ustala a proces vyhrala. Jacobs sa ju snažil obviniť aj v USA alebo v Austrálii, no vždy neúspešne.

http://commons.wikimedia.org/
http://commons.wikimedia.org/

George Harrison

Ringo Starr, Paul McCartney, John Lennon a ako sa volal ten štvrtý z Beatles? Áno, aj George Harrison mal problémy s kopírovaním práce iných. Dokonca za to dostal mastnú, vyše milióndolárovú pokutu.. Z takzvaného podvedomého plagiátorstva bol Harrison obvinený po tom, ako vydal na svojom prvom sólovom albume pieseň „My Sweet Lord“. Tá sa veľmi ponáša na song „He’s So Fine“ od Chiffons. No, niečo na tom bude!

Barack Obama

Ani niekdajší najmocnejší muž sveta nie je neomylný. Alebo skôr jeho tím, ktorý mu pripravuje podklady? Paradoxom je, že ho z plagiátorstva obvinila Hillary Clinton, jedna z dvojice súčasných prezidentských kandidátov. Obama údajne počas jeho prezidentskej kampane preberal názory guvernéra Devala Patricka. Málo vídaným bol krok, keď Obama dal možnosť guvernérovi vyjadriť sa slobodne o vzniknutej situácii. Patrick povedal, že sú s Obamom dobrí kamoši a majú podobné myslenie a nápady a nič sa teda nedeje. Barackovi táto kauza neuškodila, s prehľadom sa dostal druhý raz do Bieleho domu a guvernér mohol byť rád, že je aspoň priateľom prezidenta.

pixabay.com
pixabay.com

J.R.R. Tolkien

Zosnulý autor kníh Hobit a epickej trilógie Pán Prsteňov je kráľom fantasy. Ako v prípade Rowlingovej, ani jemu sa obvinenia zo zakázaného kopírovania cudzích diel nevyhli. Odborníci, no aj vlastní fanúšikovia si myslia, že sa nechal až priveľmi inšpirovať operou Prsteň Nibelungov od skladateľa Richarda Wagnera. Pravde nasvedčuje aj jeho dlhá štúdia Wagnerovho diela predtým, ako začal písať Pána Prsteňov. Jeho prípad sa stal slávnym aj preto, lebo rozprúdil veľké debaty o tom, čo je ešte plagiátorstvo a čo len čerpanie inšpirácie. Dodnes je tento rozdiel nešpecifikovaný.

pixabay.com
pixabay.com

Robin Thicke a Pharrell Williams

Tento prípad je z nedávnej minulosti. Pamätáte si ešte na horúci klip „Blurred Lines“ v podaní týchto dvoch pánov? Videom ich sprevádzala aj božská Emily Ratajkowski. No potom Pharrella s Robinom obvinila rodina slávneho speváka Marvina Gaya. Dediči autorských práv sa rozhodli zažalovať dvojku z kopírovania Gayovej piesne „Got to Give Up“. Od dvojice stojacej za nedávnym hitom rodina vysúdila niečo vyše 7,5 milióna dolárov no a postarala sa o jeden z najhlasnejších prípadov plagiátorstva posledných dekád.

Zdroj: toptenz.com, telegraph.co.uk

Odporúčame