Trojdňový víkend? V Česku to bude možno realita, tu je 5 dôvodov prečo je to super nápad

pixabay.com

#Práca od pondelka do štvrtka a potom tri dni víkendu. To je sen asi každého zamestnanca.

Zdá sa však, že Európa je takému niečomu naklonená. Jedným z dôvodov je automatizácia prác, ktorá sa rozbieha mimoriadnou rýchlosťou. Množstvo ľudskej práce tak už stratí svoj zmysel. Namiesto hľadania novej pracovnej náplne by sa však zamestnávatelia mohli zamyslieť, či nie je vhodnejšie  prejsť na rôzne alternatívy rozdelenia pracovného času.

V Česku na ďalekú budúcnosť plánujú predĺžiť víkend na trojdňový, alebo minimálne na túto tému diskutovať. Množstvo ďalších štátov tiež testuje napríklad 6 hodinový pracovný čas. Je to dobrý nápad? My hovoríme určite a pridávame 5 jasných dôvodov.

Svoje si dokážete odpracovať aj za menej

Je viacero štúdií, ktoré potvrdzujú, že vízia kratšieho pracovného času alebo týždňa vedie k lepším výsledkom. Pracovníci sú totiž viac koncentrovaní, motivovaní kratšími deadlajnami… Navyše, väčšina práce, ktorá by mala trvať osem hodín sa v skutočnosti dá stihnúť oveľa rýchlejšie. Stačí sa sústrediť a neflákať sa

Lepšie udržíte koncentráciu

Je jasné, že ak pracujete 8 hodín denne a 5 dní v týždni, udržať koncentráciu nie je úplne jednoduché. Unavuje sa telo aj myseľ, čoraz viac času potom nenápadne trávite napríklad na sociálnych sieťach, v kuchyni na káve, prípadne úplne pasívnym sedením. A to je zbytočný čas.

pixabay.com

Zamestnanci sú šťastnejší

Viac voľna, viac času na rodinu a seba sa rovná menší stres v práci. A s energiou a menšou otrávenosťou v práci prídu aj výsledky, ktoré si (pravdepodobne) všimne aj manažment. Navyše, šťastnejší zamestnanci majú menšiu tendenciu meniť práce a tak nemusíte vo firme vychovávať každý mesiac nového zamestnanca

Menšia únava a menej chýb

Keď človek pracuje unavený, robí chyby. To je jasná vec. Kratší pracovný týždeň by priniesol viac času na oddych a tým pádom by bol človek v dňoch práce oveľa produktívnejší.

Experimenty to potvrdili

Nejde iba o teóriu. Rôzne experimenty potvrdili, že keď napríklad mali zamestnanci možnosť pracovať štyri dni po 10 hodín (čo je celkom slušná dávka popierajúca mnohé veci, o ktorých sme písali vyššie), pochvaľovali si napríklad to, že sa vyhli každodenným zápcham. V praxi to teda môže znamenať, že ak k času práce prirátate transport, vyjde vám to takmer na rovnako. Tiež sú úspešné experimenty, ktoré testovali šesťhodinový pracovný deň. Vo výsledku totiž bolo odvedenej práce takmer rovnaké množstvo.

Takže, milí zamestnávatelia a milý štát. Je to dobrý nápad!

Odporúčame