Otrasné zábery z Ria rok po olympiáde: O štadión za 500 miliónov sa nikto nestará, velodróm vyhorel

Twitter

#Štadión Maracanã je skutočnou legendou a to nielen v rámci metropole menom Rio De Janeiro. Futbalový stánok otvorili v 50. rokoch 20. storočia a v časoch najväčšej slávy na ňom zažívali 200-tisícové návštevy. Pred futbalovými majstrovstvami sveta v roku 2014 a minuloročnou olympiádou si prešiel štadión výraznou renováciou. Tá Brazíliu stála viac ako 500 miliónov eur. A teraz, rok potom, čo nad štadiónom dohorel olympijský oheň, pripomína mesto duchov. A nie je jediným štadiónom olympiády, ktorý stretol podobný osud.

Spor o elektrinu

Napriek tomu, že Brazília je futbalovým národom, Maracanu takmer nevyužívajú. Jednotlivé strany zodpovedné za správu štadióna sa totiž naťahujú o účet za elektrinu v podobe takmer milióna dolárov. Rovnako na ňom chýbajú už tisíce z celkového počtu 80-tisíc sedadiel. A keďže sa o štadión nikto nestará a tak ho navštevujú zlodeji. Dôkaz o chátraní priniesli aj zábery zo vzduchu už pred pol rokom. Je na nich vidieť vysušený a zničený trávnik, na ktorom by profesionálni futbalistvi sotva mohli hrať zápasy.

Velodróm vyhorel

Aktuálne zábery z Ria priniesla nedávno aj televízia ESPN v reportáži (klik pre video), ktorá ukazuje, aký osud stretol špotoviská v metropole Brazílie. Ešte horšie ako futbalový štadión dopadol cyklistický velodróm. Miesto, v ktorom slovenský paralympionik Jozef Metelka vybojoval zlato a striebro nedávno zachvátil požiar. Ten zničil strechu a aj časť dreveného povrchu trate. Plavecký štadión sa nepoužíva vôbec a golfové ihrisko zarastá vysokou trávou.

Smutný osud športovísk

Štadión je tak ďalším dôkazom, že nie vždy sa podarí autoritám vymyslieť a postaviť športoviská tak, aby po olympiáde nechátrali. Problémy s tým majú v Pekingu aj Aténách, o mimoriadne smutnom prípade zo Sarajeva, kde bola olympiáda v 80. rokoch, sme už písali prednedávnom.

Zábery z Ria zo začiatku roka 2017:

Odporúčame