Všetko čo (ne)viete o víne: Poznáte históriu aj typy nápoja bohov?

pixabay.com

pixabay.com

#Víno, nápoj bohov a opojný alkohol, ktorý je tak starý, že už len určiť jeho pôvod je zložité. Slovensko patrí tiež k vinárskym regiónom a aj preto sa dnes pozrieme na niekoľko zaujímavostí o tekutine, ktorú okúsil a zamiloval si azda každý človek nad osemnásť rokov.

pixabay.com
pixabay.com

Z histórie

Vínna réva ako rastlina je staršia ako ľudstvo samé a navyše tak rozšírená, že aj medzi odborníkmi je relatívne diskutované, odkiaľ vlastne pochádza. Väčšina z nich sa asi zhodne, že pochádza z Kaukazu, z oblasti Čierneho a Kaspického mora. Stopy o produkovaní vína nájdeme už v Egyptskej ríše, konkrétne na rozličných kresbách v hrobkách faraónov. Tam je možné vidieť nielen typické vinné nádoby, ale aj náznaky postupu výroby a to hovoríme o čase viac ako 3000 rokov pred našim letopočtom. Víno sa zároveň spája s antickým Gréckom, kde malo vlastného boha, známeho Dionýza.

Územie dnešného Slovenska s výrobou vína výrazne nemeškalo, zdroje uvádzajú, že sa tak dialo už počas Rímskej ríše, približne okolo roku 700 pred Kristom, prvé písomné zmienky pochádzajú z 9. storočia z Nitrianskej stolice.

Postup výroby v skratke

Asi každý vie, že základom vína je kvalitné hrozno. To sa zbiera zvyčajne začiatkom jesene, hovorí sa, že dobrý vinič by mal pred oberačkou absolvovať aj prvý mráz. Následne sa hrozno lisuje a vzniká mušt, sladká hroznová šťava ešte bez stôp alkoholu. Do tejto šťavy sa pridajú vínne kvasinky a budúce víno začne v sude pracovať. Fermentácia je proces, keď kvasinky začnú premieňať cukry na alkohol.

pixabay.com
pixabay.com

Po asi dvoch dňoch vzniká burčiak, ktorý si s takou radosťou užívame na rôznych hodoch no a prvé, skoré víno je pripravené asi po dvoch týždňoch kvasenia. Toto víno poznáme ako skoré, konzumovať sa začína v novembri.

Ďalšie procesy sa nazývajú školením vína, vtedy sa opatrne pridáva oxid siričitý, ktorý bráni pred znehodnotením vína, víno sa tiež číri a filtruje, aby bol odstránený nežiadúci kal. No a samozrejme, nič môžeme uponáhlať, preto ešte víno musí nejaký čas dozrievať.

Delenie vín

Existuje množstvo spôsobov, akými sa víno delí a triedi, dôležitá je farba, (ne)šumivosť, odroda hrozna, rok výroby, či je víno sladké, polosladké, polosuché alebo suché, prípadne stolové, akostné alebo kabinetné. Čím odbornejšie kritéria, tým zložitejší výsledok. Každopádne, nás laikov zaujímajú len základy, aby sme si vedeli v kaviarni objednať také víno, ktoré nám bude pochuti.

  • Biele víno – vyrába sa prevažne z bielych odrôd, napríklad u nás dobre známy Devín alebo Müller Thurgau
  • Červené víno – napriek predstave, že farba červených odrôd je automaticky červená, nie je tomu tak. Samotné víno má bielu farbu, dlhšie však kvasí na šupkách, ktoré obsahujú farbivo. Známa je napríklad Frankovka alebo Cabernet Sauvignon
  • Ružové víno – poznáme rosé a klaret, oba typy sa vyrábajú z červených odrôd, no narozdiel od červeného vína je kvasenie so šupkami obmedzené na minimum
pixabay.com
pixabay.com

Zaujímavosťou je, že na Slovensku je šesť vinohradníckych území, ktoré dodávajú každému víno charakteristickú chuť.

  • Malokarpatská vinohradnícka oblasť
  • Nitrianska vinohradnícka oblasť
  • Južnoslovenská vinohradnícka oblasť
  • Stredoslovenská vinohradnícka oblasť
  • Východoslovenská vinohradnícka oblasť
  • Tokajská vinohradnícka oblasť

Na zdravie!

Odporúčame